Lajme Të gjitha →

Deponitë e vogla jolegale në Strugë!

Në kuadër të Projektit “Mbështetje për reformat zgjedhore” , Arbër Pollozhani realizuoi Inicijativën inovative “Deponitë e vogla jolegale në Strugë”. U detektuan shumë vende ku qytetarët apo personat fizik dhe juridik bëjnë hedhje të mbeturinave në vende publike dhe kjo përbën një veprim jo të mirë për vendin dhe shoqërinë. Qëllimi është pastrimi i këtyre […]

Lexo më shumë →

Presidenti dhe kriza politike në Kosovë

Krizat politike në Kosovë gjatë këtyre viteve të fundit kanë ndodhur për shkak të egos së tepruar të disa politikanëve të cilët interesat e tyre personale i kanë vendosur para atyre shtetërore. Aktualisht, Kosova është në krizë politike për shkak të postit të presidentit të shtetit, kjo për arsye se Hashim Thaçi dha dorëheqje nga […]

Lexo më shumë →

FC Struga fitore të rëndësishme ndaj Rabotnickit

Shkëndija dhe Struga Trim& Lum arritën të marrin tri pikë të rëndësishme në javën e 17-të në Ligën e Parë të Maqedonisë së Veriut, transmeton Portalb.mk. Shkëndija arriti të fitojë përballë Akademija Pandevit, 0-1. Në të njëjtën kohë, Struga arriti të mposhtë Rabotniçkin, 2-1. Kjo fitore e ngjiti Strugën në vendin e katërt, pasi Sileksi […]

Lexo më shumë →

Dizajneri i iPhone kandidat për CEO i Ferrari

Ish CEO i Apple Louis Camilleri u largua nga kompania javën e kaluar për arsye personale dhe pasardhësit e mundshëm kanë filluar të shfaqen në mesin e tyre Maestri dhe Ive, raporton PCWorld. Shefi i financave pranë Apple Luca Maestri dhe dizajneri i disa modeleve më popullore të iPhone Jony Ive, raportohet se janë kandidatët kryesore për tu […]

Lexo më shumë →

Regjistrimi i popullsisë përmes 7 gjuhëve, deri 300 euro dënime për parregullsi

Në seancën e 25-të të kuvendit të Maqedonisë së Veriut që do të fillojë nesër, do të paraqitet në lexim të parë Projektligji për Regjistrimin e popullsisë, familjeve dhe banesave në Republikën e Maqedonisë së Veriut, transmeton Portalb.mk. Regjistrimi planifikohet të realizohet në gjuhën maqedonase, shqipe, turke, rome, vllahe, serbe dhe boshnjake, varësisht nga gjuha që […]

Lexo më shumë →

KF Veleshta e mbyll me sukses gjysmë stinorin e parë në ligën e dytë

KF Veleshta ka ndalur me barazim 0-0 liderin e tabelës në Ligën e dytë perëndim skuadrën e FK Skopje. Ndeshja u zhvillua në Veleshtë me kufizimet e parapara si pasojë e gjendjes me Kovid – 19 në vendin tonë. Me këtë rrezultat ekipi Veleshtar ka mbyllur gjysmën e parë të sezonit futbiollistik të Maqedonisë duke […]

Lexo më shumë →

SHBA, Autorizoi t vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent

Administrata amerikane për Ushqimin dhe Ilaçet (FDA) autorizoi të premten vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent, duke i hapur rrugën vaksinimit të miliona njerëzve. Autorizimi i vaksinës shënon një pikë kthese në Shtetet e Bashkuara, ku pandemia ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 292 mijë njerëzve, transmeton VoA.

Lexo më shumë →

Maqedoni, 400 mijë qytetarë do të vaksinohen kundër Kovidit në mars

Vaksinimi i qytetarëve kundër kovid-19 do të bëhet në mars kur do të përdoren 833,000 doza të siguruara të vaksinave nga mekanizmi Kovax përmes Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Lexo më shumë →

  Sport Të gjitha →

  FC Struga fitore të rëndësishme ndaj Rabotnickit

  Shkëndija dhe Struga Trim& Lum arritën të marrin tri pikë të rëndësishme në javën e 17-të në Ligën e Parë të Maqedonisë së Veriut, transmeton Portalb.mk. Shkëndija arriti të fitojë përballë Akademija Pandevit, 0-1. Në të njëjtën kohë, Struga arriti të mposhtë Rabotniçkin, 2-1. Kjo fitore e ngjiti Strugën në vendin e katërt, pasi Sileksi […]

  Lexo më shumë →

  KF Veleshta e mbyll me sukses gjysmë stinorin e parë në ligën e dytë

  KF Veleshta ka ndalur me barazim 0-0 liderin e tabelës në Ligën e dytë perëndim skuadrën e FK Skopje. Ndeshja u zhvillua në Veleshtë me kufizimet e parapara si pasojë e gjendjes me Kovid – 19 në vendin tonë. Me këtë rrezultat ekipi Veleshtar ka mbyllur gjysmën e parë të sezonit futbiollistik të Maqedonisë duke […]

  Lexo më shumë →

  Bluzat e bardha, përparsi për bileta për ndeshjet e Maqedonisë

  Ndeshjet e futbollit, si në Maqedoninë e Veriut, ashtu edhe në shumicën e vendeve tjera zhvillohen pa tifozë. Në rast se do të hapen dyert për tifozët, Federata e Futbollit të Maqedonisë ka vendosur që punonjësit mjekësor të kenë përparësi në blerjen e biletave për ndeshjet e Euro2020, transmeton Portalb.mk. “Prioritet për të marrë biletat për […]

  Lexo më shumë →

  Haaland në shënjestër të Sitit dhe Unitedit!

  Gjigandi norvegjez, Erling Haaland është duke marrë vëmendjen e skuadrave më të rëndësishme europiane. Mësohet se muajt e fundit, interes për të kanë shfaqur, dy skuadrat e Manchester-it.  Citizens janë duke planifikuar zëvëndesuesin e Sergio Agueros, kështu që pritet që të jenë shumë aktivë gjatë verës. Por edhe United është një prej ekipeve që adhuron […]

  Lexo më shumë →

   Në botë Të gjitha →

   Presidenti dhe kriza politike në Kosovë

   Krizat politike në Kosovë gjatë këtyre viteve të fundit kanë ndodhur për shkak të egos së tepruar të disa politikanëve të cilët interesat e tyre personale i kanë vendosur para atyre shtetërore. Aktualisht, Kosova është në krizë politike për shkak të postit të presidentit të shtetit, kjo për arsye se Hashim Thaçi dha dorëheqje nga […]

   Lexo më shumë →

   Dizajneri i iPhone kandidat për CEO i Ferrari

   Ish CEO i Apple Louis Camilleri u largua nga kompania javën e kaluar për arsye personale dhe pasardhësit e mundshëm kanë filluar të shfaqen në mesin e tyre Maestri dhe Ive, raporton PCWorld. Shefi i financave pranë Apple Luca Maestri dhe dizajneri i disa modeleve më popullore të iPhone Jony Ive, raportohet se janë kandidatët kryesore për tu […]

   Lexo më shumë →

   SHBA, Autorizoi t vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent

   Administrata amerikane për Ushqimin dhe Ilaçet (FDA) autorizoi të premten vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent, duke i hapur rrugën vaksinimit të miliona njerëzve. Autorizimi i vaksinës shënon një pikë kthese në Shtetet e Bashkuara, ku pandemia ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 292 mijë njerëzve, transmeton VoA.

   Lexo më shumë →

   Zaharieva ankohet nga sjellja e Maqedonisë lidhur me kontestin mes dy vendeve!

   Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme në Bullgari, Ekaterina Zaharieva thotë se janë detyruar të bllokojnë miratimin e kornizës negociuese për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE, sepse siç thekson ajo, pala maqedonase nuk e ka vlerësuar palën bullgare, transmeton portali “Faktor.bg“.

   Lexo më shumë →

   Protesta në Shqipëri për vrasjen e një qytetari nga policia!

   Protestat kundër policis dhe qeverisë kanë vazhduar për të katërtën ditë me radhë thuajse në të gjithë Shqipërinë. Qindra qytetarë në zona të ndryshme të vendit kanë protestuar duke kërkuar drejtësi dhe llogari nga qeveria Rama. Në disa qytete protestat kanë dalë jashtë kontrollit duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Në Shkodër protestuesit kanë demoluar […]

   Lexo më shumë →
    • Faqja jonë në Facebook