Na ndiq

Drini

Drini

Tronditet skena politike: Vetëvendosja partia më e madhe në vend, e dyta PDK dhe LDK e treta

Aktualitet

Tronditet skena politike: Vetëvendosja partia më e madhe në vend, e dyta PDK dhe LDK e treta

Rezultat i ex-it pollit të parë për zgjedhjet nacionale tregon përmbysje të madhe në radhitjen  e partive politike në Kosovë. Sipas këtij rezultati koalicioni PDK-AAK-NISMA ka fituar me 40 %;  VV me 30 % dhe dhe LDK-AKR-A 27 %, dhe por në esencë rezultati për parti është krejt tjetër, pasi PDK-ja nuk ka marrë ma shumë se 23-27 deputetë

Sipas këtij rezultati, po i bie se Vetëvendosja është partia më e madhe në vend, pasi PAN-i ka tri subjekte të mëdha, dhe disa të vogla, që vetë si parti nuk arrin dot as në 27 deputetë.

Edhe për LDK-në, ky rezultat është shokues sepse ajo nuk ka arrin as në 25 deputetë, shumë më pak se në zgjedhjet e fundit.

Ndërsa, Vetëvendosja do të ketë sipas këtyre rezultateve 30-32 deputetë. SHQIPTARi.eu

Kliko për të komentuar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Më shumë në Aktualitet

Advertisement

Facebook

Advertisement

Postimet e fundit

To Top