Lexohen...
Lokacioni:  Fillimi  >  Lajme
Latest

Deponitë e vogla jolegale në Strugë!

May 26, 2021  /  Lajme, Në vend, Uncategorized 

Në kuadër të Projektit “Mbështetje për reformat zgjedhore” , Arbër Pollozhani realizuoi Inicijativën inovative “Deponitë e vogla jolegale në Strugë”. U detektuan shumë vende ku qytetarët apo personat fizik dhe juridik bëjnë hedhje të mbeturinave në vende publike dhe kjo përbën një veprim jo të mirë për vendin dhe shoqërinë. Qëllimi është pastrimi i këtyre […]

Më shumë →
Latest

Presidenti dhe kriza politike në Kosovë

December 14, 2020  /  Lajme, Në botë 

Krizat politike në Kosovë gjatë këtyre viteve të fundit kanë ndodhur për shkak të egos së tepruar të disa politikanëve të cilët interesat e tyre personale i kanë vendosur para atyre shtetërore. Aktualisht, Kosova është në krizë politike për shkak të postit të presidentit të shtetit, kjo për arsye se Hashim Thaçi dha dorëheqje nga […]

Më shumë →
Latest

FC Struga fitore të rëndësishme ndaj Rabotnickit

December 14, 2020  /  Lajme, Sport 

Shkëndija dhe Struga Trim& Lum arritën të marrin tri pikë të rëndësishme në javën e 17-të në Ligën e Parë të Maqedonisë së Veriut, transmeton Portalb.mk. Shkëndija arriti të fitojë përballë Akademija Pandevit, 0-1. Në të njëjtën kohë, Struga arriti të mposhtë Rabotniçkin, 2-1. Kjo fitore e ngjiti Strugën në vendin e katërt, pasi Sileksi […]

Më shumë →
Latest

Dizajneri i iPhone kandidat për CEO i Ferrari

December 14, 2020  /  Lajme, Në botë 

Ish CEO i Apple Louis Camilleri u largua nga kompania javën e kaluar për arsye personale dhe pasardhësit e mundshëm kanë filluar të shfaqen në mesin e tyre Maestri dhe Ive, raporton PCWorld. Shefi i financave pranë Apple Luca Maestri dhe dizajneri i disa modeleve më popullore të iPhone Jony Ive, raportohet se janë kandidatët kryesore për tu […]

Më shumë →
Latest

Regjistrimi i popullsisë përmes 7 gjuhëve, deri 300 euro dënime për parregullsi

December 14, 2020  /  Lajme, Në vend 

Në seancën e 25-të të kuvendit të Maqedonisë së Veriut që do të fillojë nesër, do të paraqitet në lexim të parë Projektligji për Regjistrimin e popullsisë, familjeve dhe banesave në Republikën e Maqedonisë së Veriut, transmeton Portalb.mk. Regjistrimi planifikohet të realizohet në gjuhën maqedonase, shqipe, turke, rome, vllahe, serbe dhe boshnjake, varësisht nga gjuha që […]

Më shumë →
Latest

KF Veleshta e mbyll me sukses gjysmë stinorin e parë në ligën e dytë

December 13, 2020  /  Lajme, Në vend, Në vend, Sport 

KF Veleshta ka ndalur me barazim 0-0 liderin e tabelës në Ligën e dytë perëndim skuadrën e FK Skopje. Ndeshja u zhvillua në Veleshtë me kufizimet e parapara si pasojë e gjendjes me Kovid – 19 në vendin tonë. Me këtë rrezultat ekipi Veleshtar ka mbyllur gjysmën e parë të sezonit futbiollistik të Maqedonisë duke […]

Më shumë →
Latest

SHBA, Autorizoi t vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent

December 13, 2020  /  Lajme, Në botë 

Administrata amerikane për Ushqimin dhe Ilaçet (FDA) autorizoi të premten vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent, duke i hapur rrugën vaksinimit të miliona njerëzve. Autorizimi i vaksinës shënon një pikë kthese në Shtetet e Bashkuara, ku pandemia ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 292 mijë njerëzve, transmeton VoA.

Më shumë →
Latest

Maqedoni, 400 mijë qytetarë do të vaksinohen kundër Kovidit në mars

December 13, 2020  /  Lajme, Në vend 

Vaksinimi i qytetarëve kundër kovid-19 do të bëhet në mars kur do të përdoren 833,000 doza të siguruara të vaksinave nga mekanizmi Kovax përmes Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Më shumë →
Latest

Maqedoni, rritet përdorimi i ilaçeve kundër depresionit

December 13, 2020  /  Lajme, Në vend 

Pandemia e koronavirusit po ndikon negativisht në shëndetin mendor të qytetarëve në Maqedoninë e Veriut. Sipas të dhënave të Klinikës së Toksilogjisë, në kuadër të spitalit shtetëror “Nënë Tereza” në Shkup, është rritur për 20 deri në 30 për qind numri i pacientëve të cilët janë mbidozuar me medikamente për qetësim ose kanë tentuar t’i […]

Më shumë →
Latest

Zaharieva ankohet nga sjellja e Maqedonisë lidhur me kontestin mes dy vendeve!

December 13, 2020  /  Lajme, Në botë 

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme në Bullgari, Ekaterina Zaharieva thotë se janë detyruar të bllokojnë miratimin e kornizës negociuese për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE, sepse siç thekson ajo, pala maqedonase nuk e ka vlerësuar palën bullgare, transmeton portali “Faktor.bg“.

Më shumë →
  • Faqja jonë në Facebook