Lexohen...
Lokacioni:  Fillimi  >  Lajme  >  Në vend
Latest

Deponitë e vogla jolegale në Strugë!

May 26, 2021  /  Lajme, Në vend, Uncategorized 

Në kuadër të Projektit “Mbështetje për reformat zgjedhore” , Arbër Pollozhani realizuoi Inicijativën inovative “Deponitë e vogla jolegale në Strugë”. U detektuan shumë vende ku qytetarët apo personat fizik dhe juridik bëjnë hedhje të mbeturinave në vende publike dhe kjo përbën një veprim jo të mirë për vendin dhe shoqërinë. Qëllimi është pastrimi i këtyre […]

Më shumë →
Latest

Regjistrimi i popullsisë përmes 7 gjuhëve, deri 300 euro dënime për parregullsi

December 14, 2020  /  Lajme, Në vend 

Në seancën e 25-të të kuvendit të Maqedonisë së Veriut që do të fillojë nesër, do të paraqitet në lexim të parë Projektligji për Regjistrimin e popullsisë, familjeve dhe banesave në Republikën e Maqedonisë së Veriut, transmeton Portalb.mk. Regjistrimi planifikohet të realizohet në gjuhën maqedonase, shqipe, turke, rome, vllahe, serbe dhe boshnjake, varësisht nga gjuha që […]

Më shumë →
Latest

KF Veleshta e mbyll me sukses gjysmë stinorin e parë në ligën e dytë

December 13, 2020  /  Lajme, Në vend, Në vend, Sport 

KF Veleshta ka ndalur me barazim 0-0 liderin e tabelës në Ligën e dytë perëndim skuadrën e FK Skopje. Ndeshja u zhvillua në Veleshtë me kufizimet e parapara si pasojë e gjendjes me Kovid – 19 në vendin tonë. Me këtë rrezultat ekipi Veleshtar ka mbyllur gjysmën e parë të sezonit futbiollistik të Maqedonisë duke […]

Më shumë →
Latest

Maqedoni, 400 mijë qytetarë do të vaksinohen kundër Kovidit në mars

December 13, 2020  /  Lajme, Në vend 

Vaksinimi i qytetarëve kundër kovid-19 do të bëhet në mars kur do të përdoren 833,000 doza të siguruara të vaksinave nga mekanizmi Kovax përmes Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Më shumë →
Latest

Maqedoni, rritet përdorimi i ilaçeve kundër depresionit

December 13, 2020  /  Lajme, Në vend 

Pandemia e koronavirusit po ndikon negativisht në shëndetin mendor të qytetarëve në Maqedoninë e Veriut. Sipas të dhënave të Klinikës së Toksilogjisë, në kuadër të spitalit shtetëror “Nënë Tereza” në Shkup, është rritur për 20 deri në 30 për qind numri i pacientëve të cilët janë mbidozuar me medikamente për qetësim ose kanë tentuar t’i […]

Më shumë →
Latest

Protesta në Shqipëri për vrasjen e një qytetari nga policia!

December 13, 2020  /  Lajme, Në botë, Në vend 

Protestat kundër policis dhe qeverisë kanë vazhduar për të katërtën ditë me radhë thuajse në të gjithë Shqipërinë. Qindra qytetarë në zona të ndryshme të vendit kanë protestuar duke kërkuar drejtësi dhe llogari nga qeveria Rama. Në disa qytete protestat kanë dalë jashtë kontrollit duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Në Shkodër protestuesit kanë demoluar […]

Më shumë →
  • Faqja jonë në Facebook